piątek, 17 lutego 2017

Doigrali się

Pięć międzynarodowych organizacji pozarządowych wystosowało list otwarty do Komisji Europejskiej. Zwróciły w nim uwagę na "systemowe zagrożenie praworządności w Polsce" i zaleciły zastosowanie wobec niej Artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej. To wiązałoby się ze znacznym ograniczeniem praw Polski w UE.
 Organizacje zwracają jednak uwagę, że rząd nie przejął się oceną Komisji. W ich liście czytamy, że "kompletnie lekceważy zalecenia Komisji w sposób, który dodatkowo zwiększa, zamiast naprawiać zidentyfikowane problemy".
 Komisja Europejska jest zobowiązana działać zdecydowanie i szybko, gdy zasady założycielskie Unii są zagrożone - skomentowała sprawę Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska. Sekundował jej Philippe Dam, dyrektor ds. rzecznictwa w Human Rights Watch:
W społeczeństwie opartym na praworządności głowa państwa nie może wybierać, czy będzie przestrzegać prawa.
  Komisja ma obowiązek nadal reagować na świadome próby ingerencji w niezależność sądownictwa, podważania podstawowych mechanizmów równowagi i kontroli oraz osłabiania funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce - zaznaczył Dam.


Organizacje przygotowały też załącznik, w którym szczegółowo omawiają naruszenia praworządności ze strony Prawa i Sprawiedliwości:
doprowadzenie do kryzysu konstytucyjnego oraz zagrożenia dla niezależności sądownictwa:
  •  brak zaprzysiężenia i dopuszczenia do orzekania trzech sędziów Trybunału  Konstytucyjnego wybranych w  poprzednich wyborach;
  •  niepublikowanie i niewykonywanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego;
  •  przyspieszony tryb nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym;
  •  wybór Julii Przyłębskiej na prezeskę TK prawdopodobnie nielegalny;
  •  propozycja reformy sądownictwa zaproponowana przez Min. Sprawiedliwości, która godzi w niezależność  sądów.
naruszenie wolności zgromadzeń:
  • opublikowanie przez policję wizerunków osób protestujących  pod Sejmem 16  grudnia 2016;
  •  nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych wprowadzająca ich hierarchię m.in powołując instytucję  zgromadzeń cyklicznych;
  •  komisje dyscyplinarne przeciwko nauczycielkom biorącym udział w czarnym proteście;
ataki na społeczeństwo obywatelskie:
  • szykanowanie organizacji pozarządowych w mediach  publicznych;
  • propozycja stworzenia organu centralnego, zarządzającego finansowaniem dla NGO, czyli Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego;
naruszenie wolności ekspresji i wolności mediów
  • zwolnienia w mediach publicznych;
  •  ograniczenia dostępu mediów do Sejmu;
ograniczenie wolności obywateli:
  • nowelizacja ustawy antyterrorystycznej;
  •  próba zaostrzenia ustawy aborcyjnej. 
Jak znam życie, rząd znowu wszystko zignoruje, potem powie, że to wina Tuska i tle. Ja osobiście wolałabym, aby nas po prostu wyjebali z Unii i tyle . Może swołocz by się w końcu czegoś nauczyła.
A propos Tuska, to plotka głosi, że Tusk ma startować przeciwko Dudzie w wyborach prezydenckich. No, to ja wymiękam, a lemingi już tańczą  w ekstazie, bo ich "rycerz na białym koniu" przyjedzie i da im to co PO dawało przez 8 lat, czyli gówno w papierku. Wow.
A i jeszcze to.
Działacze kilku organizacji złożyli skargę do Komisji Europejskiej na - jak mówią - wieloletnie zaniedbania władz w kwestii zanieczyszczeń powietrza.
 Jeśli komisja uzna zarzuty bezczynności za zasadne, może nałożyć na Polskę kary finansowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczę na wyważone komentarze , na temat , nie ad personam. Chamskie, obraźliwe wypociny nie będą publikowane.